Jak dobrać farbę do malowania dachu ??

Wybór farb na rynku jest naprawdę szeroki i można wybierać i przebierać … tylko, którą wybrać ?

Nie wszystkie farby do metalu nadają się do malowania dachu, na co ma wpływ bardzo duża ekspozycja na różnorakie czynniki atmosferyczne opisane w poprzednim artykule. Należy używać farb przeznaczonych wyłącznie do malowania dachu .

Jakich więc farb używać ?

Najlepszymi farbami do malowania dachu są farby poliwinylowe i akrylowe, które charakteryzują się świetnymi właściwościami mechanicznymi, bardzo dobrą przyczepnością do wielu powierzchni metalowych i nie tylko (eternit, plastik, dachówka ceramiczna itp) oraz co chyba jest najważniejsze dla klienta, powłoka która zostanie utworzona jest plastyczna i elastyczna, a co za tym idzie „pracuje” razem z blachą na dachu co wydłuża jej żywotność (dłużej będzie cieszyć oko :) )

Czy nakładać farbę podkładową ? to czy pod farbę nakładać podkład zależy właściwie od jej rodzaju ponieważ są farby takie jak gruntoemalie wymagają jednej warstwy (my i tak zawsze malujemy dwukrotnie), a są też i takie, ze bez podkładu ani rusz (farby nawierzchniowe) . Od czeego zależy trwałość powłoki : przygotowanie (opisane w artykule tutaj ) , sposób nanoszenia powłoki jak również składniki użyte do produkcji farb oraz sama data jej produkcji.

To jak wiemy już czym malować dach, to czego powinniśmy unikać ?

Farby ftalowe i chlorokauczukowe, które posiadają niewątpliwie bardzo dużo zalet mają też kilka wykluczeń dotyczących ich użycia do malowania dachu. Nie mają odporności na promieniowanie UV przez co przy różnicach temperatur mogą szybko kruszeć, nie są elastyczne więc ich wytrzymałość jest obniżona.

Pozdrawiamy :)

Everestexperts.